Dzisiaj jest: czwartek, 23 września 2021 r.

Home
Start głosowania na projekty BBO PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 01 października 2019 17:46

W październiku bydgoszczanie zdecydują, które projekty będziemy realizować w przyszłym roku w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru będą projekty osiedlowe, ponadosiedlowe oraz małe projekty społeczne.

Głosowanie, elektroniczne i tradycyjne - papierowe, rozpocznie się we wtorek, 1 października. Będzie wyjątkowo proste. Najłatwiej oddać głos przez aplikację internetową. Żeby to zrobić należy wejść na stronę www. bydgoszcz.pl/bbo. Następnie podać swoje dane osobowe i wybrać swoich faworytów. Cała procedura zajmie najwyżej kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Można też skorzystać z tradycyjnej, papierowej karty do głosowania.

Po wypełnieniu trzeba ją wrzucić do jednej z kilkudziesięciu urn ustawionych w wielu punktach miasta, np. w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Gdańskiej 5; Zielonych Arkadach czy w szkołach i młodzieżowych domach kultury. Kartę do głosowania można wydrukować samodzielnie lub odebrać w ratuszu (ul. Jezuicka 1, pok.100a). Głosowanie potrwa do 31 października. Głosować mogą osoby zamieszkałe w Bydgoszczy, która ukończyły 16 lat.

JAK GŁOSOWAĆ?

W tym roku w głosowaniu decydujemy o realizacji projektów w kilku kategoriach. Głosy na poszczególne kategorie są niezależne od siebie. To oznacza, że mamy możliwość jednoczesnego zagłosowania zarówno na projekty osiedlowe, ponadosiedlowe, jak i małe projekty społeczne. W kategorii projektów osiedlowych możemy wybrać nawet kilka zadań do realizacji. Zasada jest prosta: nie możemy przekroczyć kwoty całościowej przeznaczonej na wybrane osiedle. Przykładowo przy kwocie 200 tys. zł możemy wybrać cztery zadania po 50 tys., dwa po 100 tys., albo jedno za 200 tys. zł. Uwaga! Suma pieniędzy przeznaczonych na każde osiedle jest inna! Natomiast w kolejnej kategorii dotyczących projektów ponadosiedlowych możemy oddać tylko jeden głos. Nie ma znaczenia, na jakie osiedle głosowaliśmy w poprzedniej części. Nowością jest głosowanie na małe projekty społeczne, tutaj także do dyspozycji mamy 1 głos.

PROMUJ CIEKAWY PROJEKT!

Dlaczego niektóre projekty zgłaszane w ramach BBO odnoszą sukces, a inne nie zyskują akceptacji głosujących? W opinii autorów zwycięskich pomysłów kluczowe jest zainteresowanie sąsiadów, znajomych, mieszkańców osiedla. Pomocne są profile w mediach społecznościowych, plakaty, ogłoszenia. Wychodząc naprzeciw wszystkim chcącym promować ideę Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego przygotowaliśmy bezpłatne plakaty, które można umieścić na swojej posesji, tablicy ogłoszeń w bloku czy zakładzie pracy. Po odbiór materiałów zapraszamy na ul. Jezuicką 1 (pok. 100a) w godzinach pracy Urzędu Miasta.

NA CO GŁOSOWAĆ?

Najwięcej projektów dotyczy terenów rekreacyjnych (siłownie, place zabaw, boiska, skateparki, ławki, wybiegi dla psów, skwery, ogrody). Druga grupa to inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej (parkingi, ulice, chodniki, deptaki, dosadzanie drzew, wiaty przystankowe). Popularne w BBO są też pomysły związane z poprawą bezpieczeństwa (kamery monitoringu, poprawa oświetlenia, progi zwalniające). W tym roku pojawiły się też zadania związane z organizowaniem wydarzeń kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych. W sumie mieszkańcy mają do rozdysponowania rekordową kwotę 16 mln zł.

Z całą listą zadań na każdym osiedlu można zapoznać się zapoznać się na stronie www.bdgbo.pl

Poprawiony: wtorek, 01 października 2019 17:56