Dzisiaj jest: niedziela, 16 maja 2021 r.

Home
Bydgoszcz w kwiatach i zieleni - konkurs PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 05 maja 2020 14:24

Dorocznym zwyczajem w maju rusza Konkurs „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni” 2020 r., który początkami swego istnienia sięga 1835 roku. Już wtedy mieszkańcy miasta za darmo ukwiecali ogródki, odnawiali frontony domów i troszczyli się o właściwy stan sanitarny oto-czenia. Nic dziwnego, że wskazywano Bydgoszcz jako oazę zieleni zbudowaną rękami swoich obywateli.

To m.in. dzięki nim Bydgoszcz niezmiennie zaliczana była do najbardziej ukwieconych miast w Polsce. Wzorem do naśladowania w Poznaniu, Gnieźnie a nawet Berlinie była piękna promenada na obecnym Wzgórzu Dąbrowskiego. Prasa stawiając Bydgoszcz za wzór zachwycała się „najbardziej zielonym miastem we wschodnich rubieżach Rzeszy”. W okresie 20-lecia międzywojennego Bydgoszcz pospołu z Warszawą i Katowicami była oazą zieleni. Już wtedy organizowano konkursy na najpiękniejszą zieleń przydomową z nagrodami. W 1966 roku nasze miasto zostało uhonorowane srebrnym medalem i tytułem „Miasta Ogro-du” przez Komisję Urbanistyki stanu Karnataka w Indiach. Zadecydował o tym przepiękny kompleks Leśnego Parku w Myślęcinku. Z bydgoskich doświadczeń korzysta coraz więcej miast polskich.

Konkurs organizowany przez Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi oraz Radami Osiedli objęty został honorowym patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, dzięki czemu ranga wydarzenia wciąż rośnie. Pa-tronat medialny sprawuje redakcja „Expressu Bydgoskiego”.

Przypomnijmy, że konkurs TMMB kierowany jest do wszystkich mieszkańców zaintereso-wanych pięknem Bydgoszczy przy pomocy:

- Po pierwsze spółdzielni mieszkaniowych: Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowlani, Spółdzielnia Mieszkaniowa SiM, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zjednoczeni”, RSM „Jedność”, SM „Ko-munalni” i innych a także wspólnot mieszkaniowych. Spółdzielnie na terenie swego działania wytypują najlepsze obiekty do uhonorowania podczas finału konkursu w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza. Laureaci otrzymają dyplomy TMMB oraz nagrody wręczane przez sponsorów i talony na bezpłatne sadzonki ufundowane przez miasto.

- Po drugie zainteresowanych mieszkańców naszego miasta, instytucji, zakładów pracy, szkół, placówek szkolno-wychowawczych i innych, które włączą się w urządzanie skwerów,

zieleńców ogródków przydomowych, ukwieconych balkonów itp. Laureatów wytypują Rady Osiedli Mieszkaniowych.

- Po trzecie od osób indywidualnych, które wyjątkowo przyjmowane będą też w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4, pisemnie pod adresem Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, 85-169 Bydgoszcz, skrytka pocztowa 17 lub e-mailem: biuro @tmmb.pl

względnie telefonicznie pod numerem: 52 345-44-34. Laureatów wytypuje, redakcja „Expressu Bydgoskiego”.

Pod uwagę brane będą przede wszystkim ogólne wrażenie ocenianego obiektu, układ kom-pozycyjny uwzględniający trafność doboru gatunków oraz odmian roślin i kwiatów.

Konkurs potrwa od 11 maja (poniedziałek) do 21 września (poniedziałek) 2020 roku. Naj-lepsze obiekty trafią na łamy patrona medialnego konkursu - redakcji „Expressu Bydgoskie-go". Listy laureatów wytypowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszka-niowe, Rady Osiedli zostaną złożone w nieprzekraczalnym terminie do 15 września (wtorek) 2020 r. w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4 pi-semnie lub e-mailem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Finał konkursu odbędzie się na początku października 2020 roku.

Poprawiony: wtorek, 05 maja 2020 14:27